MarkaHaberleri

Marka Araştırma Nasıl Yapılır?


Markaların ürün ve hizmet sunma sürecinde birtakım hususlara dikkat etmeleri şarttır. Çok sayıda marka arasından bazılarının logolarının birbirine benzemesi söz konusu olabilir. Bu gibi hallerde, yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek adına marka tescili gereklidir. Marka tescil başvurusu tahmin edilebileceği üzere Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Ancak, Türk Patent Enstitüsü kendisine ulaşan her başvuruyu kabul etmez. Detaylı bir marka araştırmasının ardından başvurunun onaylanıp onaylanmayacağına karar verilir. Bu noktada, marka araştırma işleminin nasıl yapılacağı önemli hale gelir.

Marka Araştırması Nedir?

Marka tescili için başvuru yapmadan evvel söz konusu markanın marka değerinin sorgulanması gereklidir. Marka araştırma işlemi marka sahibinin tek başına yapabileceği bir işlem değildir. Yapılmaya çalışılsa dahi başarılı olunamaz. Bunun için bilhassa eğitim ve danışmanlık kurumlarından yardım almak gereklidir. Bu kurumlar marka araştırma işlemini herhangi bir ücret dahi almadan gerçekleştirirler. Alanında uzman birinden yardım alındığı takdirde marka araştırma süreci başarılı ile tamamlanır.

Marka Araştırması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marka tescili için ilk olarak marka değerinin uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Bir başka deyişle, marka araştırma marka tescili sürecinin ilk aşamasıdır. Marka tescili için başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Bu noktada, marka araştırması için de yine Türk Patent ve Marka Kurumu’nun internet sitesinden yardım alınabilir. Bunun yanı sıra, danışmanlık firmaları da bu konuda ücretsiz ve pratik bir hizmet sunarlar. Hatta, her danışmanlık firmasının şirket içi kurmuş olduğu müşteri takip uygulaması mevcuttur. Bu sistem sayesinde hangi markaların tescilli olduğu ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, tescil edilmesi düşünülen markanın tescile uygun olup olmadığına dair detaylı bilgi edinilir. Marka sahiplerinin sorularına en kısa sürede yanıt verilen bir sistemdir.

Marka araştırması herhangi bir markanın aynı sınıfta olduğu marka değerleriyle kıyaslanması olarak da özetlenebilir. Bu işlem sayesinde tescil başvurusu yapılması planlanan markanın reddedilme ihtimalinin olup olmadığı anlaşılır. Markanın bulunduğu kategori ve hizmet alanı marka araştırması adına hayati önem taşır. Tescil başvurusunda bulunulacak olan markanın aynı kategoride veya hizmet alanında yer aldığı diğer markalar ile benzer özellik taşıması ciddi bir problemdir. Bu tür bir markanın başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Marka Tescili Nedir? Marka tescili için her şeyden önce marka sahibinin birtakım belgeleri hazır etmesi gereklidir. Söz konusu belgeler başvuru sırasında Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulmalıdır. Türk Patent ve Marka Kurumu başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirme sürecine geçer. Yapılan ön araştırma sayesinde markanın tescil için uygun olup olmadığına karar verilir. Markanın tescil için uygun olduğu hallerde üç aylık bir yayın süresine geçilir. Üç aylık sürede markaya dair bir itiraz olmadığı takdirde marka tescil süreci olumlu bir şekilde tamamlanır.

marka, adiniz

309
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@markaadiniz.com.tr

markaadiniz.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları NEWS TANITIM firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Matbet Giriş Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.